Kuchynská linka ako dominantný prvok nejedného interiéru!

Otázku výberu kvalitnej a nadčasovej kuchynskej linky, ktorá sa stane neprehliadnuteľným prvkom domácnosti, riešime behom života aspoň dva krát. Časy sa menia, menia sa aj požiadavky na kuchyňu, jej prevedenie či úžitkové vlastnosti. Už dávno neplatí pravidlo, že čím je kuchynská linka väčšia, tým lepšie.

Omyl! Mimoriadne trendy sú menšie, útulné kuchyne, ktoré majú minimálny počet dvierok, poličiek a prebytočných prvkov, ktoré v konečnom dôsledku môžu pôsobiť neesteticky až gýčovo.

Rozhodujúcim faktorom je v prvom rade priestor

Pred samotnou kúpou kuchynskej linky je dôležité zvážiť veľkosť priestoru, v ktorom bude dominovať kuchynská linka. Ak máte obmedzené možnosti a veľkosť kuchynského priestoru nepresahuje 2 metre, ideálnym riešením je voľba menšej, možno rohovej kuchynskej linky len s tými najnutnejšími spotrebičmi. Naopak, ak je priestor väčší a môžete si dovoliť aj väčšiu kuchynskú linku, jedným z riešení je kuchynský ostrovček, ktorý nádherne vynikne v danej miestnosti, a to bez toho, aby kuchyňa pôsobila preplneným dojmom. Možno ste o tom nevedeli, no aj voľbou vhodných farieb môžete priestory kuchyne opticky zväčšiť, resp. zmenšiť. Ak teda máte malú kuchyňu, siahnite po tmavších odtieňoch, ktoré ju na prvý pohľad zväčšia a naopak, pri väčšej kuchyni sa hodia svetlejšie odtiene, prípadne kombinácia rôznych farieb stien, ktoré dodajú celej kuchyni poriadny šmrnc!

Niet nad kvalitný a spoľahlivý materiál

V dnešnej dobe si môžeme našťastie vybrať z viacerých možných materiálov ako je drevo, laminát či kov. Čo sa týka dreva, ide o stále jeden z najobľúbenejších materiálov, ktorý sa môže pochváliť neodolateľným vzhľadom a prvotriednou stabilitou. Ide o prírodný materiál, o ktorý by ste sa však mali v pravidelných časových intervaloch starať, pričom veľký pozor treba dať aj na prípadne škrabance či iné mechanické poškodenie. Laminát si zamilujete predovšetkým kvôli nízkej cene, možnosti výberu z viacerých farebných prevedení a bezproblémovej údržbe, čo je jednou z najväčších predností oproti drevu. Pôsobí elegantným dojmom, no základom je vybrať si takého výrobcu, ktorý vám poskytne vysokokvalitný výrobok, keďže laminát býva často kritizovaný kvôli jeho nekvalitnému prevedeniu. Ak milujete dizajnové kúsky, ktoré sú skutočne neprehliadnuteľné, ďalšou z možností je nesmrteľná kombinácia kovu a skla. Výsledok? Profesionálne vyzerajúca kuchyňa, ktorá pôsobí mimoriadne čistým až luxusným dojmom je snom nejedného milovníka gastronómie a kulinárskych zážitkov!

Myslite aj na detaily!

Konečne ste si vyhradili priestor na vysnívanú kuchynskú linku, určili materiál, z ktorého by mala byť vyrobená a premysleli celkové dizajnové prevedenie? Výborne! No to nie je všetko, bohužiaľ. Už viete, kde budete skladovať potraviny? Kam uložíte taniere a hrnce? A čo spotrebiče, dáte prednosť vstavaným alebo ich kúpite osobitne? Mnoho ľudí zabúda na tieto, na prvý pohľad zbytočnosti, no skutočnosť je taká, že práve takéto „drobnosti“ vytvárajú celkový dojem, ktorý linka ako taká vyžaruje. Vopred si určte, v ktorej poličke či šuplíku bude uložený príbor, strava či čistiace prostriedky. Nič nenechávajte na náhodu, lebo potom už môže byť neskoro. Ideálnym riešením je voľba vstavaných spotrebičov ako je sporák a umývačka riadu, vďaka čomu bude kuchyňa pôsobiť ako jeden celok.

A rada na záver? Nebojte sa kombinovať rôzne farebné prevedenia, teda kombinácie tmavších a svetlejších farieb, ba dokonca sýtych odtieňov, ktoré možno spočiatku vyzerajú byť nekombinovateľné, no v konečnom dôsledku bude výsledný efekt ohromujúci. Čo tak voľba bielej kuchynskej zostavy s neprehliadnuteľnými žltými poličkami? Ak radi experimentujete, možno to bude práve čierna, ktorá vás „chytí za srdce“, veď kuchyňa je dominantou nejedného interiéru, preto sa nebojte pohrať s farbami, ktoré vytvoria harmonický prvok a dodajú iskru celej vašej domácnosti!

Fotografia: © bigstockphoto

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *